Skakali w Sławnie

Skakali w Sławnie
05.06.2018

Pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w dniach 17 - 20 maja 2018 r. na obiektach i przy współudziale 25. BKPow. w Tomaszowie Mazowieckim oraz wójta Gminy Sławno, odbyły się XXIV Spadochronowe Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym, w ramach którego przeprowadzone zostały również VI Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Desantowym o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka.

Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski ufundował trzy puchary dla najlepszej drużyny wojskowej, najlepszego zawodnika w kategorii spadochrony szybkie i najlepszego zawodnika w kategorii spadochrony klasyczne. Zgodnie z postanowieniem ZG ZPS w czasie zawodów byli uhonorowani specjalnymi nagrodami zawodnicy cywilni i wojskowi, którzy wykonali 100, 200. itd. skok ze spadochronem. Było to symboliczne uczczenie przez ZPS 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W tym roku w wieloboju desantowym wzięło udział 6 drużyn reprezentujących jednostki podległe Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Trzy zespoły wystawiła 25. BKPow. (1. bkpow. i dwie drużyny 7. bkpow.), 6. BPD reprezentował zespół 6. bpd z Gliwic oraz po jednym zespole wystawiły 2. pr z Hrubieszowa i 9. pr z Lidzbarka Warmińskiego. W tym roku pogoda trochę skomplikowała organizatorom przeprowadzenie zawodów, ponieważ w pierwszym i drugim dniu nie odbyły się skoki spadochronowe.

Zawodnicy wojskowi rozegrali konkurencje strzeleckie, bieg terenowy w umundurowaniu polowym oraz pływanie, i czekali na poprawę warunków atmosferycznych. Regulamin wieloboju zakłada, że można go rozstrzygnąć przy rozegraniu trzech konkurencji ale z pewnością pozostałby pewien niedosyt. Na szczęście pogoda w sobotę (19.05.), poprawiła się i na lądowisku w Sławnie można było bezpiecznie wykonywać skoki. Zwłaszcza, że wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski zadbał o perfekcyjne zabezpieczenie miejsca przeprowadzenia zawodów, a publiczność licznie przybyła w rejon Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbywały się zawody. Spadochroniarze wojskowi wykonali po dwie kolejki skoków i wielobój desantowy został rozstrzygnięty. Po raz trzeci z rzędu VI Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Desantowym o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka wygrała drużyna 1. bkpow. w składzie: kpt. Dawid Druszcz, chor. Michał Szumski, st. kpr. Tomasz Tomecki, kpr. Maciej Olczyk, st. szer. Tomasz Baran. Drugie miejsce wywalczyła drużyna 7. bkpow. pod dowództwem ppor. Mariusza Gąsiorowskiego a trzecie miejsce drużyna wystawiona przez 2 szwadron 7. bkpow. pod dowództwem sierż. Andrzeja Ślimaka. Puchar Dowódcy Generalnego RSZ, dyplomy i medale dla żołnierzy, wręczył płk Adam Grela – zastępca Szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych.

Pierwszą statuetkę pamiątkowa za wykonanie setnego skoku w czasie tych zawodów odebrał kpt. Dawid Druszcz. Najlepszą drużyną w celności lądowania w klasyfikacji drużynowe skoki spadochronowe była drużyna 7. bkpow. pod dowództwem ppor. Mariusza Gąsiorowskiego i odebrała puchar Wójta Gminy Sławno. Zawodnicy cywilni mogli rozstrzygnąć w Sławnie tylko część konkurencji a resztę zawodów przeprowadzono następnego dnia na lotnisku 25. BKPow. w Nowym Glinniku.

XXIV Spadochronowe Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym w kategorii spadochrony klasyczne wygrała Bogna Bielecka, drugie miejsce zajęła Kamila Walczak a trzecie wywalczył Piotr Brendler. Natomiast w kategorii spadochrony szybkie pierwsze miejsce i puchar zdobył Jacek Jędrych, drugie miejsce zajął Michał Szanter a trzecie Kamil Kamiński. Oprócz pucharów, medali i nagród rzeczowych zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów bonus w postaci pokrycia wpisowego na wielobój w przyszłym roku.

Drugą statuetkę pamiątkową za wykonanie setnego skoku w czasie tych zawodów odebrał Krzysztof Krupiak. Organizatorzy byli przygotowani na kolejne 100-ne skoki ale pogoda w początkowych dniach zawodów pokrzyżowała im plany. W poprzednich wielobojach było wykonywanych ponad 450 skoków ze spadochronem.

W Sławnie rozstrzygnięto również zawody spadochronowe o Puchar Wójta. Pierwsze miejsce w celności lądowania w klasyfikacji spadochrony klasyczne zajął Andrzej Nalepa a w kategorii spadochrony szybkie zwyciężył Tomasz Pomianowski.

Niecodziennym wydarzeniem było oddanie przez Jacka „Azję” Brzezińskiego siedmiotysięcznego skoku ze spadochronem. Brać spadochroniarska na przywitanie skoczka na ziemi ułożyła napis „7000” z własnych ciał kładąc się na trawie lądowiska. Zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła Jacka Brzezińskiego a prezes ZPS gen. dyw. (w st. spocz.) Jan Kempara w obecności wójta Gminy Sławno i prezesa XII oddziału w Łodzi wręczyli pamiątkowy ryngraf.

Wydarzenie to również uwieczniła stacja telewizyjna TVN 24, która była obecna na lądowisku w Sławnie. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje w czasie zawodów spadochronowych. Można było obejrzeć Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Tobie Ojczyzno” z Pruszkowa, która upowszechnia tradycję i wiedzę o działalności formacji wojska polskiego z czasów II wojny światowej. Licznie zgromadzeni widzowie mogli wziąć do ręki broń i wyposażenie żołnierzy 1. SBS gen. Sosabowskiego. Również bardzo dużą atrakcją był prezentowany przez pana Włodzimierza Bańczyka motocykl K750 następca słynnego M72 z czasów II wojny światowej. Wielu mieszkańców Sławna mogło skorzystać z przejażdżki tym motorem, ponieważ jest on sprawny a W. Bańczyk przyjechał nim z Tomaszowa Maz.

Jak wynika z wypowiedzi mieszkańców gminy Sławno, była to niepowtarzalna okazja poznać na czym polega spadochroniarstwo wojskowe i cywilne. Mogli z bliska zobaczyć jak składa się spadochron, jak należy przygotować się do skoku. Że spadochroniarstwo nie jest łatwe, niech świadczy fakt, że w czasie jednego wylotu, aż 10 zawodników wylądowało poza wyznaczonym obszarem, ponieważ źle określili kierunek i siłę wiatru. Wszystko się dobrze skończyło ale to pokazało, jak trudny jest to sport. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się tę imprezę powtórzyć za rok a może wejdzie ona na stałe w kalendarz imprez organizowanych w Sławnie.

Tekst: T. Czechowski

 

Maj 2019

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP