Skakali w Sławnie

Skakali w Sławnie
05.06.2018

Pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w dniach 17 - 20 maja 2018 r. na obiektach i przy współudziale 25. BKPow. w Tomaszowie Mazowieckim oraz wójta Gminy Sławno, odbyły się XXIV Spadochronowe Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym, w ramach którego przeprowadzone zostały również VI Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Desantowym o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka.

Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski ufundował trzy puchary dla najlepszej drużyny wojskowej, najlepszego zawodnika w kategorii spadochrony szybkie i najlepszego zawodnika w kategorii spadochrony klasyczne. Zgodnie z postanowieniem ZG ZPS w czasie zawodów byli uhonorowani specjalnymi nagrodami zawodnicy cywilni i wojskowi, którzy wykonali 100, 200. itd. skok ze spadochronem. Było to symboliczne uczczenie przez ZPS 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W tym roku w wieloboju desantowym wzięło udział 6 drużyn reprezentujących jednostki podległe Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Trzy zespoły wystawiła 25. BKPow. (1. bkpow. i dwie drużyny 7. bkpow.), 6. BPD reprezentował zespół 6. bpd z Gliwic oraz po jednym zespole wystawiły 2. pr z Hrubieszowa i 9. pr z Lidzbarka Warmińskiego. W tym roku pogoda trochę skomplikowała organizatorom przeprowadzenie zawodów, ponieważ w pierwszym i drugim dniu nie odbyły się skoki spadochronowe.

Zawodnicy wojskowi rozegrali konkurencje strzeleckie, bieg terenowy w umundurowaniu polowym oraz pływanie, i czekali na poprawę warunków atmosferycznych. Regulamin wieloboju zakłada, że można go rozstrzygnąć przy rozegraniu trzech konkurencji ale z pewnością pozostałby pewien niedosyt. Na szczęście pogoda w sobotę (19.05.), poprawiła się i na lądowisku w Sławnie można było bezpiecznie wykonywać skoki. Zwłaszcza, że wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski zadbał o perfekcyjne zabezpieczenie miejsca przeprowadzenia zawodów, a publiczność licznie przybyła w rejon Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbywały się zawody. Spadochroniarze wojskowi wykonali po dwie kolejki skoków i wielobój desantowy został rozstrzygnięty. Po raz trzeci z rzędu VI Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Desantowym o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka wygrała drużyna 1. bkpow. w składzie: kpt. Dawid Druszcz, chor. Michał Szumski, st. kpr. Tomasz Tomecki, kpr. Maciej Olczyk, st. szer. Tomasz Baran. Drugie miejsce wywalczyła drużyna 7. bkpow. pod dowództwem ppor. Mariusza Gąsiorowskiego a trzecie miejsce drużyna wystawiona przez 2 szwadron 7. bkpow. pod dowództwem sierż. Andrzeja Ślimaka. Puchar Dowódcy Generalnego RSZ, dyplomy i medale dla żołnierzy, wręczył płk Adam Grela – zastępca Szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych.

Pierwszą statuetkę pamiątkowa za wykonanie setnego skoku w czasie tych zawodów odebrał kpt. Dawid Druszcz. Najlepszą drużyną w celności lądowania w klasyfikacji drużynowe skoki spadochronowe była drużyna 7. bkpow. pod dowództwem ppor. Mariusza Gąsiorowskiego i odebrała puchar Wójta Gminy Sławno. Zawodnicy cywilni mogli rozstrzygnąć w Sławnie tylko część konkurencji a resztę zawodów przeprowadzono następnego dnia na lotnisku 25. BKPow. w Nowym Glinniku.

XXIV Spadochronowe Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym w kategorii spadochrony klasyczne wygrała Bogna Bielecka, drugie miejsce zajęła Kamila Walczak a trzecie wywalczył Piotr Brendler. Natomiast w kategorii spadochrony szybkie pierwsze miejsce i puchar zdobył Jacek Jędrych, drugie miejsce zajął Michał Szanter a trzecie Kamil Kamiński. Oprócz pucharów, medali i nagród rzeczowych zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów bonus w postaci pokrycia wpisowego na wielobój w przyszłym roku.

Drugą statuetkę pamiątkową za wykonanie setnego skoku w czasie tych zawodów odebrał Krzysztof Krupiak. Organizatorzy byli przygotowani na kolejne 100-ne skoki ale pogoda w początkowych dniach zawodów pokrzyżowała im plany. W poprzednich wielobojach było wykonywanych ponad 450 skoków ze spadochronem.

W Sławnie rozstrzygnięto również zawody spadochronowe o Puchar Wójta. Pierwsze miejsce w celności lądowania w klasyfikacji spadochrony klasyczne zajął Andrzej Nalepa a w kategorii spadochrony szybkie zwyciężył Tomasz Pomianowski.

Niecodziennym wydarzeniem było oddanie przez Jacka „Azję” Brzezińskiego siedmiotysięcznego skoku ze spadochronem. Brać spadochroniarska na przywitanie skoczka na ziemi ułożyła napis „7000” z własnych ciał kładąc się na trawie lądowiska. Zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła Jacka Brzezińskiego a prezes ZPS gen. dyw. (w st. spocz.) Jan Kempara w obecności wójta Gminy Sławno i prezesa XII oddziału w Łodzi wręczyli pamiątkowy ryngraf.

Wydarzenie to również uwieczniła stacja telewizyjna TVN 24, która była obecna na lądowisku w Sławnie. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje w czasie zawodów spadochronowych. Można było obejrzeć Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Tobie Ojczyzno” z Pruszkowa, która upowszechnia tradycję i wiedzę o działalności formacji wojska polskiego z czasów II wojny światowej. Licznie zgromadzeni widzowie mogli wziąć do ręki broń i wyposażenie żołnierzy 1. SBS gen. Sosabowskiego. Również bardzo dużą atrakcją był prezentowany przez pana Włodzimierza Bańczyka motocykl K750 następca słynnego M72 z czasów II wojny światowej. Wielu mieszkańców Sławna mogło skorzystać z przejażdżki tym motorem, ponieważ jest on sprawny a W. Bańczyk przyjechał nim z Tomaszowa Maz.

Jak wynika z wypowiedzi mieszkańców gminy Sławno, była to niepowtarzalna okazja poznać na czym polega spadochroniarstwo wojskowe i cywilne. Mogli z bliska zobaczyć jak składa się spadochron, jak należy przygotować się do skoku. Że spadochroniarstwo nie jest łatwe, niech świadczy fakt, że w czasie jednego wylotu, aż 10 zawodników wylądowało poza wyznaczonym obszarem, ponieważ źle określili kierunek i siłę wiatru. Wszystko się dobrze skończyło ale to pokazało, jak trudny jest to sport. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się tę imprezę powtórzyć za rok a może wejdzie ona na stałe w kalendarz imprez organizowanych w Sławnie.

Tekst: T. Czechowski

 

Czerwiec 2018

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Wydarzenia dnia 22 czerwiec 2018 (piątek)
Wydarzenia dnia 23 czerwiec 2018 (sobota)
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Zadaj pytanie on-line
E-kartki
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP