Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie przesyła informację

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie przesyła informację
20.03.2020

Chorzy na COVID 19 powinni ściśle przestrzegać zasad kwarantanny, aby zapobiec przeniesieniu zakażenia na inne osoby, w tym na swoich najbliższych na osoby wspólnie zamieszkałe. Kwarantannie może być poddana osoba z kontaktu z koronawirusem. Osoba chora u której przebieg choroby jest lekki i nie wymaga leczenia szpitalnego również może przebywać w domu stosując sie do zasad kwarantanny.

 

O kwarantannie lub hospitalizacji decyduje San-Epid.

Jeśli osoba ma objawy ostrej infekcji dróg oddechowych i powróciła z obszaru występowania koronawirusa lub miała kontakt osobą chorą powinna telefonicznie skontaktować się z Inspekcją Sanitarną

tel. 609-318-812  44 755-23-29

Koronawirus SARS-COV -2- wywołuje ostre infekcje układu oddechowego. Koronawirusy odpowiedzialne są za około 10-20% tzw. przeziębień, ostrych infekcji układu oddechowego oraz za epidemie schorzeń dróg oddechowych. 

COVID 19  to nazwa choroby. "CO" w nazwie oznacza koronę, "VI" - wirus, a "D" - disease (ang. choroba). Liczba 19 wskazuje rok jej pojawienia się - 2019.

Objawy: gorączka, kaszel, duszność, znaczne osłabienie. Inne objawy to ból mięśni, uczucie rozbicia, ból głowy, ból gardła, brak apetytu. Charakterystyczną cechą jest, nagłe pojawienie się  złego samopoczucia. U dzieci może wystąpić biegunka.

Okres wylęgania 2-14 dni przeciętnie 3-5 dni max 24  dni 

Droga przenoszenia głównie  kropelkowa, przez kontakt bezpośredni; kontakt z wydzielinami pacjenta, fekalno oralna, pośrednia przez kontakt ze sprzętami i powierzchniami skażonymi wirusem. Ryzyko zakażenia przez kontakt z przedmiotami jest niskie.

Za bezpośredni bliski kontakt uważa się przebywanie z osobą chorą w odległości poniżej 1m, rozmowę twarzą w twarz przez ponad 15 min bez stosowania osłon ochronnych. Ryzyko zakażenia jest większe jeżeli osoba chora kaszle.

Materiał zakaźny; wydzielina nosa, gardła, oskrzeli, łzy, a w późnej fazie także kał, mocz

 Zakaźność utrzymuje się 1 dobę przed wystąpieniem objawów i trwa do ich ustąpienia                                                                                                                        

 Czas trwania nie powikłanej choroby ok. 7 dni

 Leczenie w przypadkach nie powikłanych objawowe

Przebieg choroby w 20% ciężki, śmiertelność ok. 3% ( wzrasta z wiekiem ). Wyższa śmiertelność dotyczy tzw. grup ryzyka   wiek >70lat ( ryzyko zgonu 10-15% ); osób z obniżoną  odpornością schorzeniami płuc, układu krążenia , chorobami metabolicznymi. Postać ciężka przebiega pod postacią śródmiąższowego zapalenia płuc, ostrej niewydolności oddechowej, uogólnionej reakcji zapalnej, niewydolności wielonarządowej.                                                          

Czas utrzymywania się wirusa na powierzchniach nieożywionych poza organizmem żywym zależy od wilgotności i temperatury powietrza. Na powierzchniach suchych 48 godzin. W temp. 20°C może przeżyć 2-5 dni, a w temp. 4°C, w środowisku wilgotnym 9 i więcej dni.

 Wrażliwość Koronawirus zawiera nić RNA jest to wirus otoczkowy wrażliwy na zwykłe detergenty, temperaturę powyżej  40°C. Środki dezynfekujące zawierające 62-71 proc. etanolu, 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu są w stanie inaktywować wirusy w ciągu minuty.

 Diagnostyka przy podejrzeniu COVID19 mają znaczenie kryteria kliniczne i epidemiologiczne.

Kryteria laboratoryjne rozpoznania: testy potwierdzające obecność wirusa.

 Zawartość domowej apteczki:

Pyralgina ( lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy )

Ibuprom zatoki lub Nurofen zatoki (lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy i obkurczający śluzówkę )

Vitamina C 0,2

Calcium

Septosan do płukania gardła

Thiocodin lek przeciwkaszlowy

leki rozszerzające oskrzela zwłaszcza dla osób z alergią i schorzeniami układu oddechowego

Flegamina, ACC

Aspargin ( lek uzupełniający potas )

 Maski twarzowe. W przypadku braku masek należy uszyć ją z 1-2 warstw materiału. Zakupić kompresy z włókniny 10x10 i stosować je jako wkład do maski. Maskę należy codziennie prać i prasować.

 Zasady domowej kwarantanny:

Osoba poddana kwarantannie nie może kontaktować się z innymi osobami. Nie może opuszczać swojego mieszkania, ani swojego pokoju w przypadku zamieszkania z innymi osobami.

Osoba poddana kwarantannie musi 2 x dziennie mierzyć temperaturę ciała wydzielonym tylko dla siebie termometrem i wynik zapisywać na kartce. Średni czas wylęgania to 3-5dni.

Osoba poddana kwarantannie powinna mieć wydzielony od reszty domowników pokój.

Z pokoju należy usunąć zbędne sprzęty, dywany, serwety,firany aby umożliwić sprzątanie i dezynfekcję pomieszczenia.

Zabezpieczyć np folią spożywczą lub workiem foliowym pilota do telewizora, klawiaturę komputera, telefon komórkowy.

W pokoju zabezpieczyć  środek do dezynfekcji, chusteczki higieniczne i mały worek foliowy na zużyte chusteczki ( aby nie pozostawiać ich w miejscach przypadkowych np.: na stole, w łóżku). Drzwi od pokoju muszą pozostać zamknięte. Pomieszczenie w miarę możliwości należy wietrzyć.

W przypadku konieczności skorzystania z łazienki należy to zapowiedzieć w ustalony sposób ( np głośnym pukaniem w drzwi ), aby pozostałych  domowników nie było na korytarzu lub w łazience. W łazience przybory toaletowe ustawić osobno. Osoba poddana kwarantannie powinna mieć też osobne mydło. Starannie umyć ręce przed wyjściem. Po skorzystaniu z łazienki należy nanieść środek dezynfekcyjny ( ten osobisty, zabrany z pokoju ) na dotykane przedmioty: deskę sedesową, kurki do wody ). Zabrać do swojego pokoju ręcznik, gąbkę, szczoteczkę do zębów, aby nie doszło do przypadkowego kontaktu z pozostałymi domownikami  ( wirus dłużej utrzymuje się w wilgotnym środowisku ) . Drzwi do łazienki pozostawić uchylone, aby wymusić lepszy przepływ powietrza w kierunku kratki wentylacyjnej. W przypadku wentylacji mechanicznej pozostawić ją włączoną na 15 min. Miejsca które ulegają skażeniu to tzw. powierzchnie dotykowe jak klamki, włączniki światła, blaty.

Osoba pozostająca w kwarantannie nie może wyprowadzać psa, gdyż nie może opuszczać mieszkania ( możliwy jest wtedy kontakt z innymi osobami np na klatce schodowej). Wskazane  jest zapewnienie opieki  zwierzęciu w innym domu na czas kwarantanny.

 

Zasady postępowania z maskami ochronnymi:

Maskę powinna zakładać osoba chora przy kontakcie z innymi lub

osoba pielęgnująca osobę chorą np podczas karmienia

 Maseczki mają szczelnie przylegać do twarzy i zakrywać usta, nos i podbródek

Podczas używania maski nie należy dotykać części twarzowej maski

Maski chirurgiczne należy traktować jako jednorazowe i używać je maksymalnie          do 1 godziny.

Gdy tylko maska stanie się wilgotna należy wymienić ją na nową

Podczas zdejmowania maski nie należy dotykać części twarzowej maski. Maskę należy zdejmować trzymając za troki. Rozwiązać dolne troki, pochylić głowę i rozwiązać górne troki co spowoduje odpadnięcie maski od twarzy. Trzymając za troki należy umieścić maskę w pojemniku na odpady.

Żywienie osoby chorej i poddanej kwarantannie

Stosować żywienie na życzenie. W związku ze zmniejszonym podczas choroby apetytem i w celu zmniejszenia ilości odpadów nie należy zmuszać nikogo do jedzenia. Jeżeli chory nie je przez 2-3 dni należy zapewnić mu wystarczająca ilość płynów, uzupełniać elektrolity ( potas ). U osób z cukrzycą dawkę leków skonsultować z lekarzem.  Płyny najlepiej podawać ciepłe. Posiłki dostarczać do drzwi, aby były odbierane bez kontaktu z osoba dostarczającą.

Naczynia i sztućce po użyciu można myć w zmywarce w temp ok 60°C lub wyparzać przed wymyciem w przypadku mycia ręcznego.

 Ręczniki, pościel i ubrania należy wyprać w temp min. 60°C

 Zasady bezpiecznej pracy przy opiece nad chorym.

W przypadku braku miejsc w szpitalach osoby chore będą zmuszone do pozostania w domu pod opieka bliskich. 

Z osobą chorą należy bezwzględnie unikać kontaktu twarzą w twarz.

Stosować  odzież ochronną 

Podczas karmienia przebierania zawsze ustawiać sie bokiem do chorego

Nie nosić biżuterii i innych ozdób zwłaszcza dłoni i zakładać rękawiczki

Przestrzegać mycia i dezynfekcji rąk przed i po każdym kontakcie z chorym i jego otoczeniem

Dodatkowy fartuch foliowy należy używać podczas  procedur pielęgnacyjnych                 ( np zmiana pampersów )

Środki ochrony indywidualnej dla osób opiekujących się chorym

  • czepek ochronny na włosy
  • ochrona oczu okulary, gogle
  • maski twarzowe 
  • fartuchy z długim rękawem zawiązywane z tyłu
  • jednorazowe rękawiczki
  • dodatkowy fartuch foliowy należy używać podczas  procedur pielęgnacyjnych                 ( np zmiana pampersów ).

 W przypadku braku dostępu do środków ochrony indywidualnej jednorazowych należy stosować ubrania wielorazowe, które należy praćw temp min. 60°C

Skierowanie do szpitala

Jeżeli stan chorego pogorszy się, zwłaszcza, gdy wystąpią trudności w oddychaniu, duszność, bóle w klatce piersiowej chory może zostać skierowany do szpitala.

Należy pamiętać, że osoby z kontaktu z chorym podlegają kwarantannie do 14 dni od ostatniego kontaktu z chorym.

Sprzątanie pomieszczenia kwarantanny

Pomieszczenia w którym przebywał chory nie należy użytkować, sprzątać  przez 48 godzin czyli w czasie utrzymywania się wirusa w środowisku suchym.

Przygotować sprzęt do sprzątania. Nie sprzątać na sucho, nie używać szczotek do zamiatania bo są trudne do dezynfekcji. Założyć środki ochrony indywidualnej. Następnie pomieszczenie wywietrzyć. Zebrać odpady do worka foliowego, zawiązać.

Pościel zdjąć i umieścić w pralce, wyprać w temp. min. 60°.

Gruntownie posprzątać pomieszczenie.

Na powierzchnie dotykowe blaty, powierzchnie mebli, klamki można nanieść środek dezynfekcyjny. Należy sprawdzić czy środek jest odpowiedni tzn. czy jest przeznaczony do powierzchni i czy działa na wirusy ( litera V na opakowaniu ) środek należy  pozostawić na powierzchni na czas zalecany przez producenta ( informacja w ulotce ),aby zapewnić jego skuteczne działanie. Następnie    wymyć wszystkie powierzchnie zmywalne ( meble, okna, parapety, podłogi ) używając dostępnych środków chemii gospodarczej.  Po użyciu mop i ścierki zdezynfekować  lub  wyprać w temp. min. 60°C

 

 

January 2021

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku