XVIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek

XVIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek
01.02.2018

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Festiwal Kolęd i Pastorałek w Gminie Sławno to już tradycja. W 2018 roku odbył się już po raz osiemnasty organizowany przez:  Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie i Wójta Gminy Sławno. Głównym celem Festiwalu jest pielęgnowanie pięknej polskiej tradycji związanych ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek, bowiem kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym.  

W niedzielę 21 stycznia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Kamieniu odbył się XVIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Festiwal rozpoczęła Msza św. celebrowana przez  ks. proboszcza Andrzeja Wróblewskiego, którą uświetnił swoim śpiewem zespół folklorystyczny „Kamienianka” z Kamienia. Po mszy zostały wystawione jasełka przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kamieniu przygotowane pod kierunkiem Marii Franas i Edyty Krawczyk. Następnie przepiękne polskie kolędy i pastorałki w przeróżnych interpretacjach prezentowały  poszczególne szkoły.

Jako pierwsze wystąpiły uczennice: Aleksandra Kszczot, Małgorzata Podwysocka i Natalia Węglińska ze Szkoły Podstawowej w Szadkowicach, które  wykonały utwory „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Noel” przygotowane pod kierunkiem nauczycieli Marianny Krakowiak i Agnieszki Natorskiej- Kupis.
Kolejno  wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu uczniów  ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie, „Kołysanka” i „Pastorałka od serca do ucha” przygotowane pod kierunkiem Katarzyny Dębowskiej i Jolanty Rospędowskiej.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Sławnie w składzie: Wiktoria Mazur, Antoni Sobczyk, Filip Stolarek, Amelia Jaworska, Małgorzata Kłosinska i Amelia Piasecka zaśpiewali ,,Spójrz na Jezusa” i „Pastorałka od serca do ucha”, przygotowane pod kierunkiem Beaty Błaszczyk i Małgorzaty Gorzela.
W dalszej części  wystąpiły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie Oliwia Franczak, Magdalena Kuleta i Klaudia Knop, które zaśpiewały kolędę „Teraz śpij Dziecino mała„ a Julia Ścierwicka „Skrzypi wóz”, przygotowane pod kierunkiem nauczycieli Eweliny Szymańskiej i Barbary Surma.
Następnie w wykonaniu  uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kunicach Maria Borkowska i Kuba Jędrzejewski wysłuchalśmy  utwory „Mizerna cicha” i „Skrzypi wóz”, przygotowane  pod kierunkiem Piotra Wasilewskiego.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie w składzie Julia Melka, Jan Jędrzejczyk, Joanna Gąsieniec i Maja Stępień wykonali utwory „Pastuszek bosy” i „Dziś wszystkim  z nas Bóg narodził się” przygotowane pod kierunkiem nauczycieli Pelagii Stępień i Katarzyny Mendreckiej.
Natomiast Wiktoria Jaworska i Julita  Suros z  Zespołu Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli zaśpiewały utwory „Mario czy ty wiesz” i „Nie było miejsca dla ciebie”, przygotowane pod kierunkiem Piotra Wasilewskiego.
Podczas Festiwalu gościnnie  wystąpił zespół folklorystyczny „Róża” z Gawron. Zespół wykonał kolędy, jakie prezentował w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” w Radomiu „Zaśnij dziecino” i „U żłóbka” przy akompaniamencie muzycznym Zbigniewa Kosylaka.

Na zakończenie XVIII Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek  wystąpił miejscowy zespół „Kamienianka”.  Zespół wykonał kolędy „Jezusa narodzonego” i „Jakaś światłość nad Betlejem”. Zespołowi na akordeonie  przygrywał Mariusz Magiera.

Festiwal zaszczycili swoją obecnością: ks. kanonik Adam Stępień proboszcz parafii w Sławnie, ks. Jerzy Wojnarski  proboszcza parafii w Zachorzowie, ks. Ryszard Stylski proboszcz parafii w Kunicach, ks. Wojciech Wojtyniak wikariusz w parafii Kunice, Tadeusz Wojciechowski Wójt Gminy Sławno, Mirosława Śmigiel Skarbnik Gminy Sławno, Arkadiusz Knap Przewodniczący Rady Gminy Sławno, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławno Stanisław Zdulski i Radni Rady Gminy Sławno, Zbigniew Wilk Sekretarz Gminy Sławno, Marianna Śmiechowska Przewodnicząca Rejonowej i Gminnej Rady KGW, Zbigniew Kotusiewicz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP , kierownicy referatów  i pracownicy Urzędu Gminy Sławno, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół gminy Sławno.

Na zakończenie wszystkim występującym wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki.

Organizatorzy Festiwalu serdecznie dziękują wszystkim wykonawcom, gościom, nauczycielom, mieszkańcom gminy za wspólne kultywowanie tradycji Bożego Narodzenia zawartej w pięknie polskiej kolędy i pastorałki.

luty 2019

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP