Gminne Święto Ziemniaka w Prymusowej Woli

Gminne Święto Ziemniaka w Prymusowej Woli
12.10.2017

Ziemniaki na słono i słodko, gotowane, smażone i pieczone można było pokosztować podczas Gminnego Święta Ziemniaka, które odbyło się w sobotę, 7 października w Prymusowej Woli . Tegoroczne święto odbyło się pod nazwą „Z życia Reymontowskiej wsi” w związku z wojewódzkimi obchodami Roku Reymontowskiego, bowiem w tym roku przypada 150 rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta. Na ten cel Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie uzyskał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach współorganizacji projektów kulturalnych. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: z-ca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Monika Matusiewicz, wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, przewodniczący rady gminy Arkadiusz Knap i radni, przewodnicząca rejonowa i gminna KGW Marianna Śmiechowska, prezes Zarządu oddziału Gminnego ZOSP RP w Sławnie Antoni Kotusiewicz, kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych.

Na początku imprezy o wykopkach i pracy na roli, zwyczajach z nimi związanymi oraz sposobach świętowania przedstawił zespół obrzędowy „ Słowiki” ze Sławna w widowisku „Wykopki u dziedzica”. Następnie przyszedł czas na zabawy, podczas których uczestnicy zmagali się w konkurencjach sprawnościowych: wyścigi taczkami, zbieranie ziemniaków, obieranie ziemniaków maszynką do golenia. Laureatom konkursów wręczono nagrody w postaci medali z ziemniaka.

Również został zorganizowany konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę i najciekawszego ludka z ziemniaka. Wzięło w nim udział 16 KGW z Kunic, Psar-Dąbrowy, Wincentynowa, Sławna, Grudzenia Las, Wygnanowa, Antoninowa, Antoniówki, Szadkowic, Kozenina, Grążowic, Prymusowej Woli, Kamienia, Zachorzowa, Trojanówa-Dąbrówki, Tomaszówka.

Gospodynie przygotowały dania, które zaskakiwały pomysłowością smaku oraz wykonania i prezentacji. Na stołach znalazły się m.in.: zapiekanki, gołąbki ziemniaczane, placki ziemniaczane, pulpeciki ziemniaczane, tarciuch, zalewajka, kluski, pyzy, bomby, kiszka, sałatki ziemniaczane ze śledziami a nawet ziemniaczane słodkości.

Za pyszne dania i pomysłowość prezentacji ludków z ziemniaka, wszystkim KGW zostały wręczone nagrody rzeczowe. Zgromadzeni mieszkańcy oraz zaproszeni goście mieli okazję do wspólnej zabawy połączonej z degustacją ziemniaczanych przysmaków. Na imprezę przybyło wiele osób, miłośników kultury ludowej i tradycji wiejskich. Wspólne biesiadowanie przy tanecznej zabawie trwało do późnych godzin nocnych.

Wrzesień 2018

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP