Gminne Święto Ziemniaka w Prymusowej Woli

Gminne Święto Ziemniaka w Prymusowej Woli
12.10.2017

Ziemniaki na słono i słodko, gotowane, smażone i pieczone można było pokosztować podczas Gminnego Święta Ziemniaka, które odbyło się w sobotę, 7 października w Prymusowej Woli . Tegoroczne święto odbyło się pod nazwą „Z życia Reymontowskiej wsi” w związku z wojewódzkimi obchodami Roku Reymontowskiego, bowiem w tym roku przypada 150 rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta. Na ten cel Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie uzyskał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach współorganizacji projektów kulturalnych. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: z-ca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Monika Matusiewicz, wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, przewodniczący rady gminy Arkadiusz Knap i radni, przewodnicząca rejonowa i gminna KGW Marianna Śmiechowska, prezes Zarządu oddziału Gminnego ZOSP RP w Sławnie Antoni Kotusiewicz, kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych.

Na początku imprezy o wykopkach i pracy na roli, zwyczajach z nimi związanymi oraz sposobach świętowania przedstawił zespół obrzędowy „ Słowiki” ze Sławna w widowisku „Wykopki u dziedzica”. Następnie przyszedł czas na zabawy, podczas których uczestnicy zmagali się w konkurencjach sprawnościowych: wyścigi taczkami, zbieranie ziemniaków, obieranie ziemniaków maszynką do golenia. Laureatom konkursów wręczono nagrody w postaci medali z ziemniaka.

Również został zorganizowany konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę i najciekawszego ludka z ziemniaka. Wzięło w nim udział 16 KGW z Kunic, Psar-Dąbrowy, Wincentynowa, Sławna, Grudzenia Las, Wygnanowa, Antoninowa, Antoniówki, Szadkowic, Kozenina, Grążowic, Prymusowej Woli, Kamienia, Zachorzowa, Trojanówa-Dąbrówki, Tomaszówka.

Gospodynie przygotowały dania, które zaskakiwały pomysłowością smaku oraz wykonania i prezentacji. Na stołach znalazły się m.in.: zapiekanki, gołąbki ziemniaczane, placki ziemniaczane, pulpeciki ziemniaczane, tarciuch, zalewajka, kluski, pyzy, bomby, kiszka, sałatki ziemniaczane ze śledziami a nawet ziemniaczane słodkości.

Za pyszne dania i pomysłowość prezentacji ludków z ziemniaka, wszystkim KGW zostały wręczone nagrody rzeczowe. Zgromadzeni mieszkańcy oraz zaproszeni goście mieli okazję do wspólnej zabawy połączonej z degustacją ziemniaczanych przysmaków. Na imprezę przybyło wiele osób, miłośników kultury ludowej i tradycji wiejskich. Wspólne biesiadowanie przy tanecznej zabawie trwało do późnych godzin nocnych.

Czerwiec 2018

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Wydarzenia dnia 22 czerwiec 2018 (piątek)
Wydarzenia dnia 23 czerwiec 2018 (sobota)
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

BIP
Programy Unijne
Programy Krajowe
Interaktywna mapa gminy Sławno
Informator Gminy Sławno
Zadaj pytanie on-line
E-kartki
Lokalna grupa działania
Orlik 2012
Wrota Regionu Łódzkiego
Powiat Opoczyński
IRSIP